Home
Blogs
Videos
Poetry
Fiction
Sports
Photos
Reviews
Death Stats
Links
Rebecca
Benjamin
About Wil
Page Credit

On This Page:


Track Seasons:


Other Sports:


Back to the Top

Spring 2009 Track and Field results

(Seminole County, Oklahoma)

Konawa

Class 2A

Roster

March 24, 2009 — Thunderbird Conference Meet

Girls' team finished SIXTH
Girls' individual results:
400-meter: Cheyanne Terry, 2nd, 1:06.47
100m hurdles: Jennifer West, 2nd, 18.30
100m hurdles: Chelsea Peters, 5th, 19.00
100m hurdles: Jayla Carpenter, 6th, 19.62
300m hurdles: J West, 3rd, 53.00
300m hurdles: C Peters, 4th, 55.81
300m hurdles: J Carpenter, 5th, 56.37
Shot put: Ashley Carter, 5th, 28.2"
Shot put: Kallie Fleck, 6th, 24'8"
Discus throw: K Fleck, 5th, 65'7"
800m relay: 4th, 2:01.46 (names unknown)
1600m relay: 3rd, 4:37.65 (name unknown)
Boys' team finished NINTH
Boys' individual results:
Shot put: William Narcomey, 5th, 39'1"
Shot put: Kelly O'Dell, 6th, 37'8"
Discus: W Narcomey, 6th, 101'

March 31, 2009 — Purcell Invitational

Girls' individual results:
400-meter: C Terry, 5th, 1:07.37
300m hurdles: J Carpenter, 6th, 56.8
400m relay: 6th, 56.31 (C Terry, J Carpenter, Kaci Wilson, Destinie Palmer)
1600m relay: 5th, 4:41.47 (C Terry, K Wilson, Callie Sanders, D Palmer)
Boys' individual results:
Shot put: W Narcomey, 5th, 43'3"

April 7, 2009 — McAlester Track Meet

Girls' team finished: 11TH
Girls' individual results:
400-meter: C Terry, 5th, 1:07.11
800-meter: K Wilson, 3rd, 2:39
300m hurdles: C Peters, 5th, 55.47
400m relay: 6th, 56.67 (C Terry, J Carpenter, Shay Thomas, D Palmer)
1600m relay: 5th, 4:37 (C Terry, J Carpenter, K Wilson, D Palmer)
Boys' individual results:
1600-meter: Wayne Phillips, 5th, 5:34
3200-meter: W Phillips, 5th, 11:46
Shot put: W Narcomey, 5th, 41'2"
Discus: K O'Dell, 4th, 114'6"

April 11, 2009 — Henryetta Track Meet

Girls' team finished: (no team results listed)
Girls' individual results:
400-meter: C Terry, 3rd, 1:04.96
800-meter: K Wilson, 3rd, 2:42.90
100m hurdles: C Peters, 5th, 18.60
300m hurdles: C Peters, 5th, 56.03
1600m relay: 5th, 4:35.43 (C Terry, J Carpenter, K Wilson, D Palmer)

April ??, 2009 — Tecumseh Track Meet

Girls' team finished: (no team results listed)
Girls' individual results:
100-meter: C Terry, 4th, 13.76
800-meter: K Wilson, 3rd, 2:43.35
100m hurdles: C Peters, 2nd, 18.26
100m hurdles: S Thomas, 4th, 19.25
400m relay: 4th, 56.37 (C Terry, J Carpenter, S Thomas, D Palmer)
Boys' team finished: (no team results listed)
Boys' individual results:
3200-meter: Ricky Griffith, 2nd (no time listed)
Long jump: Jordan Garner, 6th (no distance listed)
Shot put: Kelly O'Dell, 6th (no distance listed)
Discus: Kelly O'Dell, 2nd, 119'11"

April 24, 2009 — Konawa Invitational

Girls' team finished: SIXTH (of at least 17 teams)
Girls' individual results:
400-meter: C Terry, 4th, 1:04.65
800-meter: K Wilson, 4th, 2:40.54
300m hurdles: J Carpenter, 5th, 53.19
300m hurdles: J West, 6th, 54.35
High jump: M Gladden, 5th (tie), 4'6"
400m relay: 4th, 54.97 (C Terry, J Carpenter, S Thomas, D Palmer)
1600m relay: 3rd, 4:35 (C Terry, J Carpenter, K Wilson, D Palmer)
Boys' team finished: 17th (of at least 19 teams)
Boys' individual results:
3200-meter: R Griffith, 6th, 11:45.30
Discus: K O'Dell, 4th, 120'10"

April 28, 2009 — Velma-Alma Meet

Girls' team finished: (unlisted)
Girls' individual results:
200-meter: C Terry, 4th, 28.28
400-meter: C Terry, 3rd, 1:02.72
800-meter: K Wilson, 6th, 2:37.46
Boys' team finished: (unlisted)
Boys' individual results:
3200m relay: 6th, 9:59.10 (names unknown)

May 2-4, 2009 — REGIONAL Track Meet (at Stroud)

Girls' team finished: (unlisted)
Girls' individual results:
200-meter: C Terry, 6th in prelims, 27.94
400-meter: C Terry, 6th in finals, 1:04.65
100m hurdles: C Peters, 5th in prelims, 18.26
100m hurdles: C Peters, 6th in finals, 18.89
100m hurdles: J West, 6th in prelims, 18.30
100m hurdles: J West, 5th in finals, 18.75
300m hurdles: J West, 6th in finals, 51.81
400m relay: 6th in prelims, 54.90 (C Terry, J Carpenter, S Thomas, D Palmer)
400m relay: 6th in finals, 54.90 (C Terry, J Carpenter, S Thomas, D Palmer)
1600m relay: 4th in finals, 4:29.53 (C Terry, J Carpenter, K Wilson, D Palmer)
High jump: M Gladden, 2nd in finals, (4'8")
Boys' team finished: (not listed)
Boys' individual results:
400m relay: 5th in finals, 48.36 (names unknown)
1600m relay: 3rd in finals, 3:55.63 (names unknown)
3200m relay: 5th in finals, 9:54.39 (names unknown)
Long jump: Bryce Clark, 5th in finals, 17'0.25"
Shot put: W Narcomey, 1st in finals, 42'0"
Shot put: K O'Dell, 4th in finals, 40'0"
Discus: K O'Dell, 4th in finals, 125'5"

May 8-9, 2009 — CLASS 2A STATE TRACK MEET (at Mustang)

Girls' team finished: (did not score)
Girls' individual results:
400-meter: C Terry, 6th in prelims, 1:02.38
400-meter: C Terry, 7th in finals, 1:02.70
100m hurdles: J West, 15th in prelims, 18.89
300m hurdles: J West, 12th in prelims, 52.92
1600m relay: 10th in prelims, 4:25.96 (C Terry, J Carpenter, K Wilson, D Palmer)
High jump: M Gladden, DNF
Boys' team finished: (did not score)
Boys' individual results:
1600m relay: 14th in prelims, 3:50.00 (names unknown)
Shot put: W Narcomey, DNF
Discus: K O'Dell, 9th, 121'1"

New Lima

Class A

Roster

April 24, 2009 — Konawa Invitational

Girls' team finished 13th (of at least 17 teams)
Girls' individual results:
High Jump: Daisha Chesser, 1st, 5'0"
Pole Vault: Jessica Turpin, 5th, 6'0"

May 2-4, 2009 — REGIONAL Track Meet (at Stroud)

Girls' team finished: (unlisted)
Girls' individual results:
High jump: D Chesser, 4th in finals, 4'8"

May 8-9, 2009 — CLASS A STATE TRACK MEET (at Mustang)

Girls' team finished: (did not score)
Girls' individual results:
High jump: D Chesser, no jump listed

SASAKWA

Class A

Roster

(See Sasakwa Track History)

March 24, 2009 — Kingston Meet

Girls' team finished: (No Team Rankings Listed)
Girls' individual results:
200-meter: Jacklyn Nail, 2nd, 28.61
100m hurdles: J Nail, 2nd, 17.06
300m hurdles: J Nail, 2nd, 52.63
Long jump: N Nail, 3rd, 14'5"
Long jump: Wynter Wind: 4th, 13'4"
High jump: N Nail, 3rd, 4'4"
800m relay: 4th, 1:57.6 (names unknown)

April 3, 2009 — Pauls Valley Meet

Girls' team finished: SEVENTH
Girls' individual results:
200-meter: W Wind, 6th, 28.4
100m hurdles: J Nail, 1st, 15.82
300m hurdles: J Nail, 1st, 47.88
800m relay: 4th, 1:52.84 (names unknown)
Long jump: W Wind, 6th, 14'9"
High jump: N Nail, 2nd, 4'10"

April 10, 2009 — Tishomingo Meet

Girls' team finished: (no team results listed)
Girls' individual results:
100m hurdles: J Nail, 2nd, (no time listed)
300m hurdles: J Nail, 2nd, 50.07
Long jump: W Wind, 4th, 14'9"

April 16, 2009 — Durant Meet

Girls' team finished: (no team results listed)
Girls' individual results:
800m relay: 6th, 1:56.78 (names unknown)
200-meter: J Nail, 5th, 27.85.6
Long jump: N Nail, 5th, 15'0"
High jump: N Nail, 5th, 5'0"

April 25, 2009 — Lindsay Meet

Girls' team finished: (no team results listed)
Girls' individual results:
100m hurdles: J Nail, 2nd, 16.4
300m hurdles: J Nail, 3rd, 47.50
Long jump: N Nail, 1st, 17'2"

May 2-4, 2009 — REGIONAL Track Meet (at Stroud)

Girls' team finished: (unlisted)
Girls' individual results:
100-meter: Marissa Shaffer, 4th in prelims, 13.98
100-meter: Marissa Shaffer, 5th in finals, 14.00
200-meter: N Nail, 3rd in prelims, 27.57
200-meter: N Nail, 3rd in finals, 28.08
200-meter: M Shaffer, 5th in prelims, 28.32
200-meter: M Shaffer, 6th in finals, 29.06
400-meter: N Nail, 2nd in finals, 1:02.34
100m hurdles: J Nail, 1st in prelims, 15.94
100m hurdles: J Nail, 1st in finals, 15.72
300m hurdles: J Nail, 1st in finals, 48.52
1600m relay: 6th in finals, 5:01.89 (names unknown)
High jump: N Nail, 2nd in finals, 4'10"
Long jump: J Nail, 1st in finals, 15'7.25"
Long jump: W Wind, 5th in finals, 14'7.75"
Discus: Jazzlyn Harjo, 5th in finals, 76'8"

May 8-9, 2009 — CLASS A STATE TRACK MEET (at Mustang)

Girls' team finished: SIXTH
Girls' individual results:
200-meter: N Nail, 4th in prelims, 28.51
200-meter: N Nail, 4th in finals, 28.48
200-meter: M Shaffer, 12th in prelims, 29.79
400-meter: N Nail, 4th in prelims, 1:01.14
400-meter: N Nail, 4th in finals, 1:02.83
100m hurdles: J Nail, 1st in prelims, 16.58
100m hurdles: J Nail, 1st in finals, 15.60 — (STATE CHAMP)
300m hurdles: J Nail, 1st in prelims, 46.85
300m hurdles: J Nail, 1st in finals, 47.07 — (STATE CHAMP)
Long jump: J Nail, 5th, 15'8.75"
Long jump: W Wynd, 7th, 15'1"
High jump: N Nail, 4th, 4'10"

SEMINOLE

Class 4A

(See Seminole Track History)


March 6, 2009 — Catoosa Meet

Girls' team finished: EIGHTH of 5A schools
Girls' individual results:
400-meter: Kendall Mills, 3rd, 1:05.57
100m hurdles: Carlye Tatum, 5th, 18.07
1600-meter: Casady Ashcraft, 1st, 5:34.94
3200-meter: Kati Grandstaff, 4th, 12:39.00
1600m relay: 6th, 4:28.72 (K Grandstaff, K Mills, Lexi Ashcraft, C Ashcraft)
3200m relay: 1st, 10:05.26 (K Grandstaff, K Mills, Leakin Henley, C Ashcraft)

March 31, 2009 — Ada Track Meet

Girls' team finished: (no team rankings listed)
Girls' individual results:
400-meter: C Ashcraft, 4th, 65.37
1600-meter: C Ashcraft, 1st, 5:36.59
1600-meter: L Henley, 4th, 6:21.91
3200-meter: J Downey, 1st, 13:20.22
3200-meter: Abbie Hooten, 2nd, 13:27.01
100m hurdles: C Tatum, 6th, 17.89
300m hurdles: C Tatum, 5th, 52.83
1600m relay: 2nd, 4:21.56 (K Grandstaff, K Mills, Lexi Ashcraft, C Ashcraft)
3200m relay: 1st, 10:25.87 (K Grandstaff, K Mills, Leakin Henley, C Ashcraft)
Discus: Lindsay Holt, 3rd, 103'5"

April 4, 2009 — Tulsa East Central Meet

Girls' team finished: THIRD
Girls' individual results:
200-meter: Cenea Reese, 12th, 30.95
200-meter: Savannah Dudgeon, 16th, 33.09
400-meter: L Ashcraft, 4th, 1:04.48
800-meter: C Ashcraft, 1st, 2:23.58
800-meter: Taylor Jo Adams, 4th, 2:53.12
1600-meter: K Mills, 2nd, 5:38.42
1600-meter: L Henley, 5th, 6:12.92
3200-meter: J Downey, 5th, 13:40.28
3200-meter: A Hooten, 6th, 13:45.77
100m hurdles: C Tatum, 3rd, 17.25
300m hurdles: C Tatum, 7th (no time)
400m relay: 4th, 55.38 (C Tatum, C Reese, Cassidy Hause, Megan Marshall)
800m relay: 4th, 1:56.54 (names unknown)
1600m relay: 1st, 4:25.44 (C Hause, K Mills, L Ashcraft, C Ashcraft)
3200m relay: 1st, 10:46.70 (J Downey, L Ashcraft, L Henley, A Hooten)
Boys' team did not place
Boys' individual results:
100-meter: Seth Hallum, 13th, 12.58
100-meter: Damien Hobia, 15th, 12.96
200-meter: S Hallum, 10th, 32.73
Shot put: Caleb Sullivan, 8th, 9.75m (32'0")
Shot put: Clayton Yancey, 10th, 9.28m (30'5")

April 7, 2009 — 66 Conference Meet at Stroud

Girls' team finished: FIRST
Girls' individual results:
100-meter: C Reese, 3rd, 13.74
100-meter: Kassidy Hause, 5th, 13.92
400-meter: L Ashcraft, 1st, 1:06.03
400-meter: Magan Barrett, 3rd, 1:08.09
400-meter: L Henley, 4th, 1:08.76
800-meter: C Ashcraft, 1st, 2:28.53
800-meter: K Mills, 2nd, 2:35.32
1600-meter: C Ashcraft, 1st, 5:40.72
1600-meter: T Adams, 2nd, 6:26.89
3200-meter: A Hooten, 2nd, 13:38.22
100m hurdles: C Tatum, 1st, 17.03
300m hurdles: C Tatum, 1st, 52.03
Shot put: __ Vasquez, 4th, 30'8"
Discus: __ Powell, 2nd, 75'1"
Discus: __ Vasquez, 3rd, 72'
400m relay: 3rd, 55.52 (M Barrett, C Reese, K Hause, C Tatum)
800m relay: 3rd, 1:57.75 (C Tatum, L Ashcraft, K Hause, L Henley)
1600m relay: 1st, 4:18.50 (C Ashcraft, K Mills, L Ashcraft, K Hause)
3200m relay: 1st, 10:43.47 (L Ashcraft, J Downey, A Hooten, L Henley)
Boys' team finished: EIGHTH (of eight teams)
Boys' individual results:
400-meter: Scott Enderson, 4th, 59.50
800-meter: S Enderson, 5th, 2:24.10
1600m relay: 6th, 4:11 (names unknown)

April 10, 2009 — John Jacobs Meet at OU

Girls' team finished: FOURTH
Girls' individual results:
100-meter: C Reese, 16th, 14.28
100-meter: Kassidy Hause, 17th, 14.84
100-meter: Rachel Cheves, 21st, 15.87
200-meter: Magan Barrett, 18th, 29.81
200-meter: C Reese, 24th, 31.04
200-meter: S Dudgeon, 25th, 31.38
400-meter: L Ashcraft, 7th, 1:05.07
400-meter: M Barrett, 9th, 1:07.00
400-meter: L Henley, 11th, 1:07.93
800-meter: C Ashcraft, 1st, 2:21.39
800-meter: Taylor Jo Adams, 13th, 2:49.11
1600-meter: C Ashcraft, 1st, 5:23.74
1600-meter: K Mills, 6th, 5:45.47
1600-meter: T Adams, 17th, 6:29.29
3200-meter: A Hooten, 9th, 13:02.60
100m hurdles: C Tatum, 7th, 18.15
100m hurdles: Lessa Estrada, 15th, 20.51
100m hurdles: R Cheves, 16th, 21.78
300m hurdles: C Tatum, 6th, 52.76
300m hurdles: R Cheves, 13th, 57.88
300m hurdles: L Estrada, 15th, 1:00.08
400m relay: 7th, 55.61 (M Barrett, C Reese, K Hause, C Tatum)
800m relay: 5th, 1:57.84 (C Tatum, L Ashcraft, K Hause, L Henley)
1600m relay: 3rd, 4:18.55 (C Ashcraft, K Mills, L Ashcraft, K Hause)
3200m relay: 2nd, 10:27.91 (L Ashcraft, J Downey, A Hooten, L Henley)
Discus: L Holt, 2nd, 99'4"

April 14, 2009 — OBU Invitational

Girls' team finished: (unlisted)
Girls' individual results:
800-meter: C Ashcraft, 1st, 2:21.2
1600-meter: C Ashcraft, 1st, 5:20.64
1600m relay: 3rd, 4:13.39 (C Ashcraft, K Mills, L Ashcraft, K Hause)
3200m relay: 1st, 9:59 (L Ashcraft, J Downey, A Hooten, L Henley)

April 17, 2009 — Muskogee Track Meet

Girls' team finished: (unlisted)
Girls' individual results:
800-meter: C Ashcraft, 1st, 2:24
800-meter: K Mills, 3rd, 2:28.35
800-meter: M Barrett, 5th, 2:36.16
100m hurdles: C Tatum, 3rd, 17.34
300m hurdles: C Tatum, 3rd, 50.93
1600m relay: 3rd, 4:16.32 (C Ashcraft, K Mills, L Ashcraft, K Hause)
3200m relay: 2nd, 10:10.13 (L Ashcraft, J Downey, A Hooten, L Henley)
Shot put: C Tatum, 6th, 30'1"
Discus: L Holt, 6th, 92'6"

April 23-24, 2009 — Edmond North Meet

Girls' team finished: EIGHTH (of at least 17 teams)
Girls' individual results:
100-meter: S Dudgeon, 31st in prelims, 15.73
200-meter: K Hause, 24th in prelims, 30.85
200-meter: C Reese, 28th in prelims, 31.27
400-meter: C Ashcraft, 9th in prelims, 1:04.05
400-meter: M Marshall, 16th in prelims, 1:07.12
800-meter: L Ashcraft, 2nd in finals, 2:25.54
800-meter: K Mills, 7th in finals, 2:35.18
800-meter: A Hooten, 16th in finals, 2:40.37
1600-meter: C Ashcraft, 1st in finals, 5:23.85
1600-meter: K Mills, 13th in finals, 5:52.43
1600-meter: T.J. Adams, 22nd in finals, 6:13.51
3200-meter: A Hooten, 14th in finals, 13:20.37
100m hurdles: C Tatum, 13th in prelims, 18.54
100m hurdles: L Estrada, 21st in prelims, 20.44
100m hurdles: R Cheves, 22nd in prelims, 20.64
300m hurdles: C Tatum, 14th in prelims, 53.0
300m hurdles: L Estrada, 27th in prelims, 58.61
300m hurdles: R Cheves, 29th in prelims, 1:00.24
400m relay: 12th in prelims, 55.42
1600m relay: 5th in prelims, 4:15.03 (C Ashcraft, K Mills, L Ashcraft, K Hause)
1600m relay: 7th in finals, 4:21.77 (C Ashcraft, K Mills, L Ashcraft, K Hause)
3200m relay: 2nd in finals, 9:58.23 (L Ashcraft, J Downey, A Hooten, L Henley)
Shot put: C Tatum, 15th in finals, 29'11"
Boys' team finished: (unranked)
Boys' individual results:
100-meter: Damien Hobia, 29th in prelims, 13.48
100-meter: Seth Hallum, 30th in prelims, 13.58
100-meter: Jason Loving, 31st in prelims, 14.18
200-meter: D Hobia, 32nd in prelims, 28.10
200-meter: J Loving, 33rd in prelims, 28.93
200-meter: Matt Grace, 34th in prelims, 29.21
110m hurdles: M Grace, 14th in prelims, 21.71
1600m relay: 14th in prelims, 4:09.29
Shot put: Caleb Sullivan, 13th (tie), 43'5"

May 4, 2009 — REGIONAL Track Meet (at Madill)

Girls' team finished: THIRD
Girls' individual results:
100-meter: K House, 13th in prelims, 14.08
100-meter: C Reese, 16th in prelims, 14.29
200-meter: K House, 9th in prelims, 29.34
200-meter: C Reese, 12th in prelims, 30.05
400-meter: L Ashcraft, 5th in finals, 1:04.18
400-meter: M Barrett, 8th in finals, 1:06.51
400-meter: L Henley, 10th in finals, 1:08.33
100m hurdles: C Tatum, 3rd in prelims, 17.81
100m hurdles: C Tatum, 3rd in finals, 17.18
100m hurdles: L Estrada, 6th in prelims, 20.23
100m hurdles: L Estrada, 6th in finals, 19.45
100m hurdles: R Cheves, 8th in prelims, 21.21
300m hurdles: C Tatum, 3rd in finals, 51.06
300m hurdles: L Estrada, 8th in finals, 57.81
300m hurdles: R Cheves, 9th in finals, 57.90
800-meter: C Ashcraft, 2nd in finals, 2:21.29
800-meter: K Mills, 5th in finals, 2:29.43
800-meter: A Hooten, 7th in finals, 2:36.15
1600-meter: C Ashcraft, 1st in finals, 5:25.34
1600-meter: K Mills, 4th in finals, 5:44.54
3200-meter: A Hooten, 4th in finals, 12:48.90
3200-meter: M Barrett, 5th in finals, 13:20.35
400m relay: 6th in prelims, 53.88 (C Tatum, C Reese, K House, L Ashcraft)
400m relay: 5th in finals, 53.78 (C Tatum, C Reese, K House, L Ashcraft)
800m relay: 8th in finals, 1:59.57 (K House, L Henley, S Dudgeon, C Reese)
1600m relay: 2nd in finals, 4:16.86 (K Mills, K Grandstaff, L Ashcraft, C Ashcraft)
3200m relay: 1st in finals, 10:01.48 (K Mills, K Grandstaff, M Barrett, C Ashcraft)
Boys' team finished: (not listed)
Boys' individual results:
100-meter: Scott Enderson, 22nd in prelims, 12.50
100-meter: J Loving, 24th in prelims, 13.24
200-meter: S Hallum, 23th in prelims, 26.41
200-meter: J Loving, 25th in prelims, 27.26
400-meter: S Enderson, 17th in finals, 58.25

May 8-9, 2009 — CLASS 4A STATE TRACK MEET (at Tulsa East Central)

Girls' team finished: SIXTH
Girls' individual results:
800-meter: C Ashcraft, 2nd, 2:19.80
800-meter: K Mills, 14th, 2:31.99
1600-meter C Ashcraft, 1st, 5:15.10 — (STATE CHAMP)
3200-meter A Hooten, 14th, 13:02.92
100m hurdles: C Tatum, DNF
300m hurdles: C Tatum, 14th in prelims
1600m relay: 4th, 4:11.00 in prelims (K Mills, K Grandstaff, L Ashcraft, C Ashcraft)
1600m relay: 4th, 4:11.90 in finals (K Mills, K Grandstaff, L Ashcraft, C Ashcraft)
3200m relay: 1st, 9:49.13 (K Mills, K Grandstaff, M Barrett, C Ashcraft) — (STATE CHAMP)

WEWOKA

Class 2A

Roster

(See Wewoka Track History)

March 24, 2009 — Thunderbird Meet

Girls' team finished: THIRD
Girls' individual results:
100-meter: Jasmine Adams, 1st, 13.41
200-meter: Stacy Warrior, 1st, 26.78
200-meter: J Adams, 2nd, 27.31
400-meter: S Warrior, 1st, 1:03.22
Shot put: S Warrior, 3rd, 29'1"
400m relay: 2nd, 54.25 (names unknown)
800m relay: 1st, 1:54.02 (names unknown)
Boys' team finished: SEVENTH (tie)
100-meter: Stephen Graham, 3rd, 11.82
400-meter: S Graham, 1st, 23.50
Long jump: Kelly Williams, 4th, 17'11"
Long jump: Israel Huntley, 6th, 17'5"
400m relay: 2nd, 45.57 (names unknown)
1600m relay: 6th, 4:22.46 (names unknown)

March 31, 2009 — Ada Track Meet

Girls' team finished: (no team rankings listed)
Girls' individual results:
100-meter: J Adams, 4th, 12.82
200-meter: S Warrior, 1st, 26.5
200-meter: J Adams, 2nd, 27.04
1600-meter: J Adams, 6th, 6:27.2
800m relay: 4th, 1:54.62 (names unknown)
Boys' individual results:
100-meter: K Williams, 2nd, 10.97
200-meter: S Graham, 2nd, 23.03
400m relay: 6th, 46.25 (names unknown)

April 10, 2009 — John Jacobs Meet at OU

Girls' team finished: NINTH
Girls' individual results:
100-meter: J Adams, 3rd, 13.33
200-meter: S Warrior, 2nd, 26.02
200-meter: J Adams, 6th, 27.25
400-meter: S Warrior, 2nd, 59.91
Shot put: Karyssa Stacy, 11th, 28'7.5"
Boys' team finished: (not in top 19)
Boys' individual results:
100-meter: S Graham, 25th, 12.16
100-meter: K Williams, 34th, 12.59
100-meter: Darrell Parker, 38th, 13.60
200-meter: S Graham, 12th, 24.09
800-meter: T Powell, 27th, 2:27.77
1600-meter: Shin Lee, 27th, 6:10.79
1600-meter: Ronnie Stanley, 31st, 6:45.75
3200-meter: R Stanley, 17th, 13:06.70
3200-meter: S Lee, 18th, 13:15.58
300m hurdles: T Powell, 19th, 48.11
3200m relay: 9th, 10:31.15 (Delontay Holmes, S Lee, T Powell, R Stanley)

April 14, 2009 — OBU Invitational

Girls' team finished: (unlisted)
Girls' individual results:
400-meter: S Warrior, 2nd, 1:00.40
200-meter: S Warrior, 1st, 26.30
Boys did not participate

April 24, 2009 — Konawa Invitational

Girls' team finished: FOURTH (of at least 17 teams)
Girls' individual results:
100-meter: S Warrior, 1st, 12.47
100-meter: J Adams, 2nd, 12.68
200-meter: S Warrior, 1st, 25.32
200-meter: J Adams, 2nd, 26.34
400-meter: S Warrior, 1st, 1:01.03
Shot put: R Kemp, 5th, 31'4"
800m relay: 4th, 1:59.11
Boys' team finished: TENTH (of at least 19 teams)
Boys' individual results:
100-meter: S Graham, 1st, 10.91
200-meter: S Graham, 1st, 22.28

May 2-4, 2009 — REGIONAL Track Meet (at Stroud)

Girls' team finished: (unlisted)
Girls' individual results:
100-meter: S Warrior, 1st in prelims, 12.84
100-meter: S Warrior, 1st in finals, 12.37
100-meter: J Adams, 3rd in prelims, 13.18
100-meter: J Adams, 3rd in finals, 13.00
200-meter: S Warrior, 1st in prelims, 25.95
200-meter: S Warrior, 1st in finals, 25.94
200-meter: J Adams, 4th in prelims, 27.36
200-meter: J Adams, 3rd in finals, 27.36
400-meter: S Warrior, 1st in finals, 58.62
Boys' team finished: (unlisted)
Boys' individual results:
100-meter: S Graham, 2nd in prelims, 11.65
100-meter: S Graham, 3rd in finals, 11.59
100-meter: Kelly Williams, 3rd in prelims, 11.91
100-meter: Kelly Williams, 2nd in finals, 11.45
200-meter: S Graham, 1st in prelims, 23.40
200-meter: S Graham, 1st in finals, 23.14
200-meter: K Williams, 3rd in prelims, 23.82
400m relay: 3rd in finals, 45.82 (names unknown)
3200m relay: 6th in finals, 10:09.00 (names unknown)

May 8-9, 2009 — CLASS 2A STATE TRACK MEET (at Mustang)

Girls' team finished: SIXTH
Girls' individual results:
100-meter: S Warrior, 1st in prelims, 13.01
100-meter: S Warrior, 1st in finals, 13.13 — (STATE CHAMP)
100-meter: J Adams, 3rd in prelims, 13.47
100-meter: J Adams, 4th in finals, 13.57
200-meter: S Warrior, 2nd in prelims, 26.75
200-meter: S Warrior, 2nd in finals, 27.07
200-meter: J Adams, 6th in prelims, 27.62
200-meter: J Adams, 5th in finals, 27.65
400-meter: S Warrior, 1st in prelims, 58.71
400-meter: S Warrior, 1st in finals, 58.88 — (STATE CHAMP)
Boys' team finished: EIGHTEENTH
Boys' individual results:
100-meter: S Graham, 8th in prelims, 12.00
100-meter: S Graham, 6th in finals, 11.94
100-meter: K Williams, 12th in prelims, 12.12
200-meter: S Graham, 5th in prelims, 23.87
200-meter: S Graham, 1st in finals, 23.41 (STATE CHAMP)
400m relay: 7th in prelims, 45.26 (names unknown)
400m relay: DNF in finals

The above are high school track and field results for Seminole County, Oklahoma, in the spring of 2009. Results compiled by Wil C. Fry, a reporter for The Seminole Producer, 2001-2009. Sources for most scores are the coaches; any missing scores have not been called in by the coaches. This site is NOT affiliated with The Seminole Producer.