Page Info
2008 Little River
Conference Tournament

High School Basketball
(Dec. 8-13, 2008)

The 2008 Little River Conference Tournament was held Dec. 8-13, 2008, at Seminole State College, in Seminole, Oklahoma. The 10 schools of the Little River Conference each sent boys' and girls' teams to participate. This page contains pictures and information from the tournament.

See List of Games and Results
See List of High Scorers

(All photographs copyright 2008 by Wil C. Fry)

THE WINNERS
(Click the thumbnails to see the larger images — prints are available)

Boys
Champions
Earlsboro Wildcats
Earlsboro
Wildcats
2nd Place
New Lima Falcons
New Lima
Falcons
3rd Place
Mason Eagles
Mason
Eagles
Consolation
Varnum Whippets
Varnum
Whippets

Girls
Champions
Varnum Lady Whippets
Varnum
Lady Whippets
2nd Place
Sasakwa Lady Vikings
Sasakwa
Lady Vikings
3rd Place
Moss Lady Pirates
Moss
Lady Pirates
Consolation
New Lima Falconettes
New Lima
Falconettes

All-Tournament Teams
  Boys Girls  
  All-Tourney Boys All-Tourney Girls  



THE GAMES

Monday's Games:
(girls)   • Macomb Lady Hornets 49, Bowlegs Lady Bison 39 •
(boys)   • Bowlegs Bison 59, Paden Pirates 55 •
(girls)   • Earlsboro Lady Wildcats 35, New Lima Falconettes 26 •
(boys)   • Mason Eagles 56, Varnum Whippets 51 •
(girls)   • Mason Lady Eagles 53, Strother Lady Jackets 41 •

Story on Monday's Games


Tuesday's Games:
(boys)   • Macomb Hornets 56, Sasakwa Vikings 46 •
(girls)   • Moss Lady Pirates 73, Paden Lady Pirates 33 •
(boys)   • Strother Yellowjackets 48, Moss Pirates 28 •
(girls)   • Varnum Lady Whippets 58, Macomb Lady Hornets 29 •
(boys)   • Earlsboro Wildcats 90, Bowlegs Bison 34 •

Story on Tuesday's Games


Wednesday's Games:
(girls)   • New Lima Falconettes 57, Bowlegs Lady Bison 28 •
(boys)   • New Lima Falcons 64, Macomb Hornets 37 •
(girls)   • Sasakwa Lady Vikings 55, Mason Lady Eagles 37 •
(boys)   • Moss Pirates 39, Paden Pirates 38 •
(girls)   • Paden Lady Pirates 46, Strother Lady Jackets 37 •

Story on Wednesday's Games


Thursday's Games:
(boys)   • Varnum Whippets 63, Sasakwa Vikings 42 •
(girls)   • Varnum Lady Whippets 53, Earlsboro Lady Wildcats 34 •
(boys)   • Earlsboro Wildcats 54, Strother Yellowjackets 36 •
(girls)   • Sasakwa Lady Vikings 49, Moss Lady Pirates 44 •
(boys)   • New Lima Falcons 68, Mason Eagles 65 •

Story on Thursday's Games


Friday's Games:
(girls)   • Macomb Lady Hornets 57, Paden Lady Pirates 45 •
(boys)   • Varnum Whippets 52, Bowlegs Bison 49 •
(girls)   • New Lima Falconettes 53, Mason Lady Eagles 44 •
(boys)   • Moss Pirates 63, Macomb Hornets 48 •

Story on Friday's Games


Saturday's Trophy Games:

Girls Consolation Game:
New Lima Falconettes 51, Macomb Lady Hornets 46 •

Boys Consolation Game:
Varnum Whippets 54, Moss Pirates 44 •

Girls Third Place Game:
• Moss Lady Pirates 42, Earlsboro Lady Wildcats 30 •

Boys Third Place Game:
• Mason Eagles 59, Strother Yellowjackets 46 •

Girls Championship:
Varnum Lady Whippets 56, Sasakwa Lady Vikings 40 •

Boys Championship:
• Earlsboro Wildcats 67, New Lima Falcons 46 •

Story on Saturday's Games



(Pictures of the Winners)


HIGH SCORERS
Single-game totals above 15 points
BOYS
(Points, player, school, date, opponent)
GIRLS
(Points, player, school, date, opponent)
25 Tanner Sturgeon, Varnum (12/13, Moss)
25 Patrick Bryan, Earlsboro (12/9, Bowlegs)
24 Audy Stapp, Moss (12/12, Macomb)
23 Zach Tiger, Moss (12/12, Macomb)
23 Dillon Worley, Mason (12/8, Varnum)
21 Bobby Hickman, Earlsboro (12/9, Bowlegs)
21 Wade Bilyeu, Paden (12/8, Bowlegs)
20 Rexton Hailey, New Lima (12/11, Mason)
20 James Turney, Macomb (12/9, Sasakwa)
20 Michael Wind, Sasakwa (12/9, Macomb)
19 Bobby Hickman, Earlsboro (12/13, New Lima)
19 Dion Wild, Earlsboro (12/13, New Lima)
19 Mikey Montgomery, Mason (12/13, Strother)
19 Tyson Edwards, New Lima (12/11, Mason)
19 Rexton Hailey, New Lima (12/10, Macomb)
19 Kolin Jones, Earlsboro (12/9, Bowlegs)
18 Seth Barkhimer, New Lima (12/13, Earlsboro)
18 Dillon Worley, Mason (12/13, Strother)
18 Brendon Johnson, Varnum (12/12, Bowlegs)
18 Patrick Bryan, Earlsboro (12/11, Strother)
18 Dakota Little, Strother (12/9, Moss)
17 Audy Stapp, Moss (12/13, Varnum)
17 Darien Carter, Bowlegs (12/8, Paden)
16 Kolin Jones, Earlsboro (12/13, New Lima)
16 James Turney, Macomb (12/12, Moss)
16 Dillon Worley, Mason (12/11, New Lima)
16 Aaron Jacquez, Mason (12/11, New Lima)
15 Chris Demings, Bowlegs (12/12, Varnum)
15 Kolin Jones, Earlsboro (12/11, Strother)
15 Brendon Johnson, Varnum (12/8, Mason)
15 Jerod Pennock, Varnum (12/8, Mason)
26 Bailee Cartwright, Moss (12/9, Paden)
25 Nikki Nail, Sasakwa (12/11, Moss)
23 Megan Robinson, Paden (12/10, Strother)
22 Kodi Morrison, Varnum (12/9, Macomb)
21 Kodi Morrison, Varnum (12/11, Earlsboro)
20 Kelsi Vass, Varnum (12/13, Sasakwa)
20 Kelsi Vass, Varnum (12/11, Earlsboro)
20 Kelsi Vass, Varnum (12/9, Macomb)
18 Kodi Morrison, Varnum (12/13, Sasakwa)
18 Jessie Stovall, Macomb (12/12, Paden)
18 Ashley Martin, Paden (12/12, Macomb)
18 Bailee Cartwright, Moss (12/11, Sasakwa)
18 Carrie Pierce, Bowlegs (12/8, Macomb)
17 Kyra Underwood, Moss (12/11, Sasakwa)
17 Veronica Allen, Paden (12/10, Strother)
17 Bianca Gutierrez, Earlsboro (12/8, New Lima)
17 Nikki Bear, Mason (12/8, Strother)
16 Veronica Allen, Paden (12/12, Macomb)
16 Caitlyn Ramirez, Moss (12/9, Paden)
15 Jacklyn Nail, Sasakwa (12/13, Varnum)
15 Megan Maloy, Earlsboro (12/13, Moss)
15 Bailee Cartwright, Moss (12/13, Earlsboro)
15 Caitlyn Ramirez, Moss (12/13, Earlsboro)
15 Gabby Conatser, New Lima (12/12, Mason)
15 Amanda Long, Strother (12/10, Paden)
15 Amanda Hicks, Mason (12/10, Sasakwa)
15 Daisha Chesser, New Lima (12/10, Bowlegs)
15 Kelly Jones, New Lima (12/10, Bowlegs)
 

HIGH SCORERS
(Best averages for entire tourney)
BOYS GIRLS
19.00 Dillon Worley, Mason (57 pts / 3 games)
18.00 Patrick Bryan, Earlsboro (54 pts / 3 games)
17.50 Wade Bilyeu, Paden (35 pts / 2 games)
16.67 Rexton Hailey, New Lima (50 pts / 3 games)
16.67 Kolin Jones, Earlsboro (50 pts / 3 games)
16.00 Bobby Hickman, Earlsboro (48 pts / 3 games)
15.33 James Turney, Macomb (46 pts / 3 games)
14.50 Michael Wind, Sasakwa (29 pts / 2 games)
14.00 Brendon Johnson, Varnum (56 pts / 4 games)
13.75 Tanner Sturgeon, Varnum (55 pts / 4 games)
13.67 Dakota Little, Strother (41 pts / 3 games)
13.00 Audy Stapp, Moss (52 pts / 4 games)
12.00 Tyson Edwards, New Lima (36 pts / 3 games)
11.67 Mikey Montgomery, Mason (35 pts / 3 games)
11.00 Jerod Pennock, Varnum (44 pts / 4 games)
10.33 Darien Carter, Bowlegs (31 pts / 3 games)
20.33 Kodi Morrison, Varnum (61 pts / 3 games)
20.00 Kelsi Vass, Varnum (60 pts / 3 games)
19.67 Bailee Cartwright, Moss (59 pts / 3 games)
16.33 Nikki Nail, Sasakwa (49 pts / 3 games)
15.67 Megan Robinson, Paden (47 pts / 3 games)
14.33 Veronica Allen, Paden (43 pts / 3 games)
13.00 Nikki Bear, Mason (39 pts / 3 games)
12.33 Caitlyn Ramirez, Moss (37 pts / 3 games)
11.67 Bianca Gutierrez, Earlsboro (35 pts / 3 games)
11.50 Amanda Long, Strother (23 pts / 2 games)
11.33 Amanda Hicks, Mason (34 pts / 3 games)
10.00 Carrie Pierce, Bowlegs (20 pts / 2 games)
 




Basketball Index2008-09 Basketball Central2007-08 Basketball Central